Skoki narciarskie – medale, trofea i najważniejsze informacje o dyscyplinie
Jaki jest ulubiony zimowy sport Polaków? Bez wątpienia skoki narciarskie! Dla wielu z nas jest to tradycyjna rozrywka, kojarząca się z mroźnymi, rodzinnie spędzanymi dniami przed telewizorem i okresem Małyszomanii, przypadającym na wczesne lata 00. W dzisiejszym wpisie pochylamy się nad najważniejszymi kwestiami związanymi ze skokami narciarskimi. Przedstawiamy historię tego sportu, przyglądamy się sprzętowi, z jakiego korzystają skoczkowie oraz najpopularniejszym skoczniom na świecie. Przypominamy również największe sukcesy reprezentantów Polski w skokach narciarskich – medale, trofea i puchary, jakie zdobyli
Skąd wzięły się skoki narciarskie?
Skoki narciarskie wywodzą się z Norwegii, gdzie trenowane są od XVIII wieku. Niektóre podania wspominają, że pierwsi skoczkowie pokonywali zbocza norweskich gór już około 1000 roku – nie istnieją jednak dowody, które mogłyby tego jednoznacznie dowieść, dlatego uznaje się je za legendy.
W kronice z 1796 roku opisano ćwiczenia, które składały się na trening żołnierzy stacjonujących w okolicach Trondheim. Jednym z nich były skoki na dwóch deskach z… ośnieżonych dachów. Jest to pierwsza z historycznych wzmianek o aktywności, która przypomina współczesne skoki narciarskie.
W kolejnych dekadach dyscyplina konsekwentnie zyskiwała na znaczeniu i popularności, rozwijając się na terenie całej Norwegii. Pierwszy z zanotowanych rekordów należał do Olafa Rye, który w 1808 roku oddał skok na odległość 9,5 m. W 1866 zaczęto rozgrywać igrzyska nordyckie, czyli Holmenkollen Nordic – jedną z konkurencji, które składały się na wydarzenie, były skoki narciarskie. Jej liderem w pierwszych igrzyskach okazał się Toujus Hemmestveit pochodzący z miejscowości Telemark. Mężczyzna będący z zawodu szewcem, wywalczył złoty medal, oddając skok na odległość 23 metrów.
Zainteresowanie skokami narciarskimi dotarło do naszego kraju w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Pierwszą skocznię narciarską wybudowano w 1920 roku w dolinie Jaworzynce. W 1925 oddano do użytku Wielką Krokiew w Zakopanem, na której rozegrano pierwsze w historii mistrzostwa krajowe. Pierwszym rekordzistą Polski w skokach narciarskich był Stanisław Gąsienica-Sieczka, który oddał skok na odległość 36 metrów – zapewniając sobie złoty medal i stałe miejsce w historii polskiego sportu. Dalszy rozwój skoków narciarskich w Polsce został zatrzymany przez II wojnę światową.
Skoki narciarskie współcześnie – technika i nowoczesny sprzęt
Być może udało Ci się zwrócić uwagę na to, że pierwsze odległości, które stanowiły rekordy w skokach narciarskich, znacznie odbiegają od wyników, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni współcześnie. Z czego to wynika?
Na przestrzeni dekad zmieniała się technika oddawania skoków – początkowo oddawano je w pozycji kucznej (z podkurczonymi nogami), intensywnie machając rękoma. Pierwszym skoczkiem, który skakał z wyprostowanym ciałem (zachowując pracę rąk), był Norweg Sondre Nordheim. Zauważono, że technika, na którą postawił, pozwala na oddawanie zdecydowanie dłuższych skoków i stabilne lądowanie (określane jako telemark).
Kolejni sportowcy udoskonalali metodę Nordheima, coraz bardziej zbliżając się w locie do swoich nart, a także rezygnując z machania rękoma (początkowo oddawano skoki z rękami wyciągniętymi do przodu, dopiero po pewnym czasie skoczkowie zaczęli układać je wzdłuż ciała). Istotną zmianą było również układanie nart w kształt litery V.
Tym, co umożliwiło oddawanie skoków na duże odległości, był również coraz bardziej zaawansowany sprzęt – narty o specjalnym kształcie, buty zabezpieczające przed urazami, wiązania umożliwiające pochylenie ciała w kierunku nart oraz kombinezony zmniejszające opór powietrza.
Najważniejsze medale dla skoczków – zawody rozgrywane w skokach narciarskich
Które medale i trofea są najważniejszymi dla zawodników z całego świata? Oto one:
- Medal zimowych igrzysk olimpijskich – igrzyska organizowane są co 4 lata. W 2022 roku w Pekinie rozegrano 5 konkursów – na skoczni normalnej (kobiet i mężczyzn), na skoczni dużej (mężczyzn), drużyn mieszanych i drużynowy mężczyzn.
- Kryształowa Kula Pucharu Świata – w trakcie czteromiesięcznego cyklu konkursów zawodnicy otrzymują punkty, które kumulują się w klasyfikacji generalnej. Skoczek, który zgromadzi największą liczbę punktów, wygrywa Kryształową Kulę.
- Medal mistrzostw świata w skokach narciarskich – zawody rozgrywane są co dwa lata (w latach nieparzystych), jako jedna z konkurencji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Najbliższa edycja wydarzenia rozpocznie się 22 lutego 2023. Gospodarzem mistrzostw jest Słowenia.
- Złoty Orzeł Turnieju Czterech Skoczni – zawody rozgrywane są w dwóch niemieckich i dwóch austriackich miastach, w systemie KO (w pierwszej serii zawodnicy skaczą w parach, do drugiej serii kwalifikuje się zawodnicy, którzy oddali lepszy skok oraz 5 przegranych z najlepszymi wynikami).
Polacy mogą poszczycić się swoimi osiągnięciami – medalami i trofeami – w skokach narciarskich. Do najbardziej utytułowanych skoczków zaliczają się Adam Małysz, Kamil Stoch oraz Dawid Kubacki.