Medale łowieckie – przegląd najważniejszych odznaczeń dla myśliwych. Część 2: „Złom”, Medal św. Huberta i inne
Medale łowieckie
Odznaczenia łowieckie są ustanawiane i wręczane przez Polski Związek Łowiecki. Bez wątpienia najważniejszym i najlepiej rozpoznawalnym z nich jest Medal Zasługi Łowieckiej, o którym opowiadaliśmy w poprzednim wpisie na blogu Polmet (przeczytaj: Medale łowieckie – przegląd najważniejszych odznaczeń dla myśliwych. Część 1: Medal Zasługi Łowieckiej). W dzisiejszym artykule przybliżamy pozostałe odznaczenia: Honorowy Żeton Zasługi, Medal św. Huberta, Odznakę „Za Zasługi dla Łowiectwa”, medal za wieloletnie członkostwo w Polskim Związku Łowieckim oraz „Canis venatici Amico”.
„Złom” – Honorowy Żeton Zasługi
„Złom”, czyli Honorowy Żeton Zasługi to najwyższe odznaczenie, jakie może otrzymać polski myśliwy. Medal został ustanowiony w 1929 roku, na mocy uchwały Wydziału Wykonawczego Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Myśliwi odznaczeni Honorowym Żetonem Zasługi nazywani są Kawalerami Złomu.
Jak wygląda „Złom”? Medal ma nieregularny kształt – dwóch gałązek (jedliny, czyli gałązki jodły i buczyny, czyli gałązki bukowej) przewiązanych wstążką. Odznaczenie tłoczone jest w metalu, a następnie złocone.
Skąd nietypowa nazwa? Osobom, które nie mają związku z łowiectwem, „Złom” może kojarzyć się negatywnie lub stanowić niezrozumiałą zagadkę. Warto wiedzieć, że w tradycji myśliwskiej mianem „złomu” określa się gałązkę krzewu, w pobliżu którego padł gruby zwierz. „Złomem” honoruje się zwierzę, a także myśliwego.
Medal św. Huberta
Medal św. Huberta ustanowiono z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia Polskiego Związku Łowieckiego – 16 grudnia 1992 roku. Tym samym jest to najmłodsze z aktualnie obowiązujących odznaczeń łowieckich.
Medal św. Huberta przyznaje się za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie upowszechniania kultury i sztuki łowieckiej, w tym:
- prace naukowe poświęcone tematyce łowieckiej,
- dzieła literackie oraz publicystyczne o tematyce łowieckiej,
- dzieła sztuki poruszające tematykę łowiecką,
- osiągnięcia szkoleniowe,
- inne formy popularyzacji wiedzy o łowiectwie, kultury i tradycji łowieckich.
Odznaczenie nadawane jest przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich co 5 lat, na początku listopada. Po raz począwszy Medal św. Huberta przyznano w 1993 roku.
Jak wygląda Medal św. Huberta? Awers przedstawia klęczącego myśliwego, uzbrojonego w łuk oraz psa. Przed nimi znajduje się jeleń z krzyżem św. Huberta w wieńcu, przedstawiony na tle lasu. Na rewersie medalu widnieje wieniec z gałązek dębu i świerku, a w jego środku – napis Polski Związek Łowiecki, rok przyznania i numer odznaczenia (każdy Medal św. Huberta jest numerowany).
Odznaczenie zostało zaprojektowane przez Rosanę i Andrzeja Nowakowskich i wykonane w warsztacie grawerskim inżyniera Ludwika Kozerskiego. Co ciekawe, pierwszych pięć medali wykonano z czystego srebra. Do produkcji kolejnych odznaczeń wykorzystano srebrzony i platynowany tombak.
Medal łowiecki – „Za zasługi dla łowiectwa”
Odznaczenie „Za zasługi dla łowiectwa” przyznawane jest osobom oraz instytucjom, niezrzeszonym w Polskim Związku Łowieckim, które wyjątkowo przysługują się popularyzacji idei łowiectwa.
Medal „Za zasługi dla łowiectwa” został ustanowiony w 1966 roku, na mocy uchwały przyjętej na X Krajowym Zjeździe Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego.
Odznaczenie łowieckie – „50 lat członkostwa w Polskim Związku Łowieckim”
„50 lat członkostwa w PZŁ” to specjalne odznaczenie okolicznościowe, przyznawane myśliwym, którzy osiągają godny podziwu jubileusz, a ich służba łowiectwu i przyrodzie nie wzbudza żadnych wątpliwości.
Medal „Canis venatici Amico”
„Canis venatici Amico” można przetłumaczyć jako „Przyjaciej psa myśliwskiego”. Ten wyjątkowy medal przyznawany jest za wyjątkowe osiągnięcia w hodowli psów myśliwskich oraz propagowania wiedzy z zakresu kynologii łowieckiej.
W jaki sposób przyznaje się medale łowieckie?
Przyznanie odznaczenia łowieckiego wiąże się z następującą procedurą:
- Walne Zgromadzenie Członków Koła Łowieckiego typuje myśliwego (lub osobę spoza PZŁ), który zasługuje na uhonorowanie odpowiednim medalem, a następnie sporządza stosowny wniosek.
- Wniosek zostaje przekazany do Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, gdzie weryfikuje się go pod kątem formalnym (np. czy zachowano odpowiedni okres karencji pomiędzy przyznaniem kolejnych odznaczeń).
- Wniosek, który zostanie pozytywnie rozpatrzony przez Zarząd Okręgowy, przekazuje się do Kapituły Odznaczeń Łowieckich w Warszawie, której członkowie podejmują decyzję o przyznaniu odznaczenia lub o odrzuceniu wniosku. Co ciekawe, zaledwie 38% wniosków o przyznanie „Złomu” w latach 2010-2015 zostało rozpatrzonych pozytywnie.
Po zakończeniu procedury formalnej następuje uroczyste wręczenie medali oraz legitymacji. Myśliwi, którzy zostali uhonorowani odznaczeniami, powinni stosować się do zasad noszenia ich na stroju organizacyjnym oraz na mundurze. W jaki sposób należy nosić medale łowieckie? O tym opowiemy już wkrótce, w kolejnych wpisach na naszym blogu.