Podstawowe różnice między myślistwem a łowiectwem. Symbole i motywy w medalach myśliwskich i łowieckich
Choć myślistwo i łowiectwo to terminy, które często używa się zamiennie, to jednak w rzeczywistości mają one różne znaczenie. Dlatego też warto dowiedzieć się, co dokładnie kryje się pod tymi terminami i jakie jest ich faktyczne znaczenie!
Definicja myślistwa i łowiectwa
Choć języku potocznym terminy łowiectwo i myślistwo funkcjonują jako synonimy, to wiesz już, że nie są terminami tożsamymi. Omówimy teraz po kolei, co oznacza każdy z nich. Zacznijmy zatem od łowiectwa, gdyż ten termin jest zdecydowanie bardziej pojemny.
Łowiectwem określa się całokształt spraw związanych z zarządzaniem populacjami zwierząt, ochroną ekosystemów, a także zrównoważonym gospodarowaniem zasobami przyrodniczymi. Najogólniej mówiąc, jego celem jest nie tylko polowanie na zwierzęta, ale także:
- utrzymanie różnorodności zwierząt łownych, ich ochrona oraz zarządzanie populacjami,
- kształtowanie i zabezpieczanie środowiska przyrodniczego w celu poprawy warunków bytowych zwierząt,
- zrównoważone gospodarowanie zasobami,
- wspieranie działań, które mają na celu zachowanie gatunków zagrożonych wyginięciem,
- edukacja oraz etyka łowiecka.
Myślistwo jest natomiast terminem podrzędnym w stosunku do łowiectwa. Uznawane jest jako dziedzina łowiectwa. Ta praktyka związana jest przede wszystkim z polowaniem i zarządzaniem zwierzyną leśną. Skupia się najczęściej na umiejętnościach związanych z bezpośrednim pozyskiwaniem zwierząt.
Oczywiście działania myśliwych nie ograniczają się tylko do polowania na dzikie zwierzęta, głównie dla celów hobbystycznych, sportu lub rekreacji. Ale mogą mieć także wymiar społeczny.
Podstawowe różnice między myślistwem a łowiectwem
Jakie są zatem najważniejszej różnice między myślistwem a łowiectwem? Na pierwszy plan wysuwa się na pewno fakt, że myślistwo wchodzi tylko w zakres łowiectwa. Jednak obejmuje od niego znacznie mniejszy zakres. W takim znaczeniu ma bardziej sportowy i rekreacyjny charakter.
Choć łowiectwo obejmuje wiele zagadnień, mówi się w nim przede wszystkim o dwóch głównych, nadrzędnych celach: ochronie zwierzyny i gospodarowaniu nią. W tym przypadku regulacja liczebności zwierzyny i jej selekcja jest oparta na polowaniu poprzedzonym ścisłym planowaniem łowieckim.
Warto podkreślić, że szczególnie istotnym aspektem łowiectwa jest także:
- promowanie kultury (kultywowanie tradycji i zwyczajów),
- szerzenie zasad etyki wśród myśliwych,
- pielęgnowanie kultu patronów myśliwych.
Symbole i motywy na odznaczeniach myśliwskich i łowieckich
Szukasz unikalnych wyróżnień dla pasjonatów polowań i łowiectwa? Zapoznaj się z naszą ofertą Medali Łowieckich, która obfituje w różnorodne motywy zwierzęce i sceny łowieckie, doskonale odzwierciedlające tradycje łowieckie, wartości myśliwskie oraz związki z przyrodą.
Symbole i motywy na medalach łowieckich to przede wszystkim: jeleń, róg myśliwski (dawniej używany do komunikacji podczas polowań), sokół, dzik, czy psy myśliwskie.
Główne odznaczenia myśliwskie i łowieckie
Polski Związek Łowiecki posiada wiele odznaczeń, którymi honoruje się myśliwych za ich wyjątkowe zasługi. Są to między innymi:
- Medal Zasługi Łowieckiej (Złoty, Srebrny i Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej), czyli odznaczenie Polskiego Związku Łowieckiego, które posiada stosunkowo długą tradycję, bo zostało ustanowione 19 grudnia 1929.
- Medal Świętego Huberta – przyznaje się go za wyjątkowe zasługi w kultywowaniu tradycji łowieckich, ochronie przyrody, a także za propagowanie etyki myśliwskiej.
- Medal Łowiecki – który przyznawany jest za zasługi dla łowiectwa polskiego.
- Medal „Canis venatici Amico”, czyli Przyjaciel psa myśliwskiego – otrzymują go myśliwi, którzy mogą pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami w hodowli psów myśliwskich, ponadto ci, którzy promują wiedzę z zakresu kynologii łowieckiej.
- Lokalne medale zasługi na niwie łowiectwa w danym okręgu.
Dokładny przegląd najważniejszych odznaczeń dla myśliwych znajdziesz tutaj.
Warto także wspomnieć o innych odznaczeniach łowieckich, takich jak „Złom”. Przedstawia on gałązkę jedliny i gałązkę buczyny przewiązane wstążką. Jest najwyższym odznaczeniem łowieckim.
Za zasługi w tej dziedzinie można otrzymać także Kordelas Myśliwski, czyli tradycyjny myśliwski nóż. Jest to symboliczne odznaczenie, które jest przyznawane za szczególne zasługi dla łowiectwa i ochrony przyrody.