Medale zimowych igrzysk olimpijskich bez tajemnic
W niedzielę 20 lutego w Pekinie zgasł znicz olimpijski. Tym samym oficjalnie zakończyły się 24 Zimowe Igrzyska Olimpijskie, w których rywalizowało niemal 3000 sportowców z 91 krajów świata – w tym reprezentacja Polski, która liczyła 57 osób. W tegoroczna olimpiadzie zimowej sportowcy walczyli o 109 kompletów medali. Kto zdobył ich najwięcej? Jak w rankingu medalowym uplasowała się Polska? I w końcu, jak wyglądały medale 24 Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie?
Zimowe igrzyska olimpijskie – najważniejsze informacje
Pierwsza olimpiada zimowa została zorganizowana w 1924 roku we francuskiej miejscowości Chamonix. W zawodach wzięło udział 314 sportowców z 19 państw (w tym siedmiu reprezentantów Polski), którzy wystartowali w 16 konkurencjach. Co ciekawe, impreza została uznana za I Zimowe Igrzyska Olimpijskie dopiero w 1926, podczas zjazdu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lizbonie – pierwotnie określana była mianem Tygodnia sportów zimowych.
Obecnie na zimowych igrzyskach olimpijskich sportowcy rywalizują ze sobą w 15 dyscyplinach. Są to:
- biathlon,
- bobsleje,
- skeleton,
- curling,
- hokej na lodzie,
- łyżwiarstwo figurowe,
- łyżwiarstwo szybkie,
- short track,
- biegi narciarskie,
- kombinacja norweska,
- narciarstwo alpejskie,
- narciarstwo dowolne,
- skoki narciarskie,
- snowboard,
- saneczkarstwo.
W ramach dyscyplin olimpijskich w 2022 rozegrano 109 konkurencji (przykładowo, w ramach narciarstwa szybkiego rozegrano aż 14 konkurencji, m.in. biegi drużynowe, 500 metrów, 1000 metrów, kombinacje 500/1000/500/1000 metrów).
Medale na olimpiadzie zimowej
Medale Letnich Igrzysk Olimpijskich szczegółowo omówiliśmy we wpisie Medale olimpijskie – co warto o nich wiedzieć?
W przeciwieństwie do medali olimpiady letniej, krążki zimowych igrzysk olimpijskich mogą być projektowane z zachowaniem zdecydowanie większej dowolności. Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopuszcza wykorzystywanie wielu surowców, stosowanie różnorodnych kształtów i grawerów. Przykładowo, medale XVI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Alberville (Francja) wykonane zostały ze… szkła. W historii olimpiad bez wątpienia zapisały się także medale igrzysk w Vancouver – każdy krążek posiadał inny wzór na rewersie (chociaż wszystkie były utrzymane w spójnej stylistyce).
Medale Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie
Projekt medali na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie został zaprezentowany na początku 2022 roku. Jego twórcy inspirowali się historią i tradycją Chin, ukrywając w krążkach wiele ważnych dla tego kraju symboli.
Medale olimpiady zimowej w Pekinie nazwano Tong Xin, co przetłumaczyć można jako razem w jedności lub razem jako jedność. Nazwa ta bezpośrednio czerpie z filozofii chińskiej, w której jedność stanowi jedną z najwyższych wartości.
Wygląd medali nawiązywać ma do tradycyjnych wisiorków z jadeitu, które w chińskiej tradycji uznawane są za symbol szczęścia i harmonii. Podobne skojarzenia miały budzić medale Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Pekinie w 2008 roku.
Złote i srebrne krążki wykonano ze srebra (próby 925-1000), przy czym medale złote pokryto warstwą złota. Brązowe krążki wykonano z mieszanki miedzi, cynku, cyny i srebra.
Co wygrawerowano na medalach Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022? Najważniejsze elementy projektu to:
- pięć pierścieni, które symbolizują ducha igrzysk – siłę, która łączy sportowców ze wszystkich stron świata;
- napis XXIV Olympic Winter Games Beijing 2022;
- wzór składający się z symboli zimy – śniegu, lodu, chmur;
- nazwa dyscypliny, w jakiej przyznany został medal;
- koła olimpijskie, umieszczone w centralnym punkcje medalu;
- napis Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 w języku chińskim, wygrawerowany na rewersie medalu.
Co ciekawe, stylistyka wzorów grawerowanych na medalach nawiązuje do tradycyjnego, chińskiego pisma.
Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Dotychczasowe olimpiady zimowe przyniosły Polakom 22 medale. Nasi sportowcy pojawiali się w kwalifikacji medalowej osiem razy (najwięcej sukcesów reprezentacja Polski odniosła w 2010 roku w Vancouver i w 2014 roku w Soczi) – z pozostałych igrzysk wracali bez żadnego krążka.
Do najbardziej utytułowanych olimpijczyków igrzysk zimowych zaliczają się:
- Kamil Stoch, który wywalczył trzy złote medale indywidualne i jeden w konkursie drużynowym skoków narciarskich.
- Justyna Kowalczyk-Tekieli, która z olimpiad zimowych przywiozła dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe medale, wywalczone w biegach narciarskich.
W 2022 roku do Polski wrócił jeden medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich, zdobyty przez Dawida Kubackiego w skokach narciarskich.
Medal to jeden z najważniejszych symboli sukcesu sportowego. Trudno wyobrazić sobie imprezę, która nie zostałaby uświetniona ceremonią medalową – niezależnie od tego, czy jest to konkurs o zasięgu globalnym (jak Igrzyska Olimpijskie) czy lokalnym. Jeżeli planujesz organizację wydarzenia sportowego, zadbaj o to, by jego uczestnicy mogli cieszyć się upragnionymi krążkami. Z chęcią pomożemy Ci w przygotowaniu idealnych medali.