Medale łowieckie – jaka jest ich tradycja i jak dzisiaj wręcza się medale oraz odznaczenia
Medale i odznaczenia łowieckie to jedne z najważniejszych wyróżnień dla myśliwych i najważniejsze pamiątki po zbiorowych oraz indywidualnych łowach. Medale wykonane z największą starannością i precyzją będą przez długie lata przypominały o istotnych momentach, ważnych rocznicach czy szczególnych zasługach dla Polskiego Związku Łowieckiego lub lokalnego koła łowieckiego. Sprawdź, jak zaczęła i rozwinęła się tradycja nadawania medali oraz odznaczeń łowieckich.
Tradycja nadawania medali i odznaczeń łowieckich
Tradycje łowieckie w Polsce sięgają odległej przeszłości, a łowiectwo zapisało się na kartach historii, jako istotny element dziedzictwa kulturowego, który kultywuje się po dziś dzień. W roku 1923, jako ukoronowanie dla osób trudniących się łowiectwem i dla samej aktywności powstał Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich. Z czasem przekształcił się on w Polski Związek Łowiecki, który stał się podatnym gruntem do powstania wielu lokalnych kół łowieckich. I to właśnie z początkami PZŁ wiąże się powstanie tradycji nadawania odznaczeń i medali.
Obecnie kapituła PZŁ przyznaje medale, takie jak:
- Medal Zasługi Łowieckiej – nadawany członkom Zrzeszenia za zasługi na polu łowiectwa, w tym za długotrwałą i wydajną pracę na rzecz PZŁ, osiągnięcia w zakresie ochrony środowiska, osiągnięcia w gospodarce łowieckiej, wzorową postawę etyczną i koleżeńską.
- Medal św. Huberta – przyznawany za szczególne osiągnięcia w zakresie propagowania sztuki oraz kultury łowieckiej, w tym za prace naukowe, dorobek publicystyczny i literacki, a także osiągnięcia szkoleniowe, popularyzacje wiedzy, kultury i tradycji łowieckiej czy osiągnięcia w sztuce o tematyce łowieckiej.
- „Złom” – Honorowy Żeton Zasługi, najwyższe odznaczenie w strukturach PZŁ.
- Odznaka „Za zasługi dla Łowiectwa” – nadawana osobom oraz instytucjom spoza Zrzeszenia, które wyróżniły się popularyzacją i upowszechnianiem idei łowiectwa w społeczeństwie.
- Medal za 50 lat członkostwa w PZŁ.
Medale okolicznościowe dla kół łowieckich
Oprócz oficjalnych medali i odznaczeń przyznawanych przez Polski Związek Łowiecki, wręcza się także okolicznościowe medale dla członków kół łowieckich. Koła łowieckie zamawiają odznaczenia o różnych kształtach, kolorach i wzorach, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Wzór takiego medalu może zawierać dowolną inskrypcję i grafikę, łącznie z logo danego koła czy symbolem polowania.
Medale myśliwskie wręcza się często podczas pokotu, tuż po polowaniu zbiorowym, choć zdarza się także, że są rozdawane na zakończenie sezonu szczególnie zasłużonym członkom. Myśliwy może być odznaczony np. tytułem Króla Polowania czy Króla Sezonu. Świadczy to zarówno o jego osiągnięciach podczas łowów, jak i o uznaniu kolegów i koleżanek.
Eleganckie, wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły i trwałe medale oraz odznaczenia mają dla myśliwych duże znaczenie i są ważną pamiątką po zbiorowych czy indywidualnych łowach.
Zobacz nasze wykonane medale łowieckie