Medal NATO – jak wygląda i kiedy jest wręczany?
Medale NATO to międzynarodowe odznaczenia wojskowe, które przyznawane jest różnym siłom zbrojnym.
Walki, które toczą się za wschodnią granicą naszego kraju, sprawiają, że istotnie wzrasta zainteresowanie Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego. Sformułowanie „artykuł 5” odmieniane jest przez wszystkie przypadki – w telewizji, gazetach, mediach społecznościowych oraz codziennych rozmowach. My również postanowiliśmy przyjrzeć się NATO, oczywiście przez pryzmat tego, co najbardziej nas interesuje, czyli… medali. W dzisiejszym wpisie sprawdzamy, czym jest medal NATO i co warto o nim wiedzieć. Zapraszamy!
Medal NATO – najważniejsze informacje
Medal NATO to międzynarodowe odznaczenie wojskowe, które przyznawane jest różnym siłom zbrojnym, które wsparły operacje Sojuszu. Medal nadawany jest przez Sekretarza Generalnego NATO – aktualnie (od 2014 roku) funkcję tę pełni Jens Stoltenberg z Norwegii.
Odznaczenie zostało ustanowione w 1996 roku w celu wyróżnienia jednostek, które służyły w Implementation Force (IFOR) na terenie byłej Jugosławii. Następne medale NATO wręczono uczestnikom akcji Allied Force w 1999 roku w Kosowie.
W kolejnych latach, wraz z upowszechnianiem się operacji NATO, podjęto decyzję o nadawaniu każdej misji Sojuszu odrębnej wstążki. Ujednolicono również przepisy związane z wyglądem medalu NATO.
Jak wygląda medal NATO?
Medal Sojuszu Północnoatlantyckiego wyróżnia się następującymi cechami:
- średnica 35 mm,
- odlew z brązu,
- odlew ze srebra dla medalu Meritorious Service Medal (Medal za Chwalebną Służbę),
- awers zawiera godło NATO oraz wieniec oliwny,
- rewers zawiera napis angielski North Atlantic Treaty Organisation oraz francuski l’Organization Traité de l’Atlantique Nord, gałązkę oliwną oraz hasło In Service of Peace and Freedom wraz z francuskim tłumaczeniem Aux Service de la Paix et de la Liberté.
Medal NATO zwieszony jest na błękitnej wstędze. Podłużna blaszka, wykonana z takiego samego materiału jak medal (brąz lub srebro), zawiera informację o miejscu pełnienia służby.
Rodzaje medali NATO
Aktualnie istnieje 14 wersji medalu NATO. Są to:
- medale za służbę w byłej Jugosławii, Kosowie i Północnej Macedonii,
- medale za operacje w ramach artykułu 5 NATO (Eagle Assist i Active Endeavour),
- medale za operacje spoza artykułu 5 (ISAF, Resolute Support, Balkans, NTM-I, Africa, AMIS, UOP-Libia, Pakistan).
Według zasady przyjętej przez NATO, medale za operacje, które mają na celu obronę członków Sojuszu (wynikające z artykułu 5), umieszczane są na niebieskiej wstędze ze złotymi paskami. Medale za operacje, w których nie miał zastosowania artykuł 5 NATO, umieszczane są na niebiesko-srebrnej wstędze.
Kto może otrzymać medal NATO?
Medalem NATO może zostać odznaczony żołnierz, który pełnił nieprzerwaną służbę w rejonie danej misji przez co najmniej 30 dni. Powrót na misję może zostać odznaczony wskaźnikiem udziału w misji (arabska cyfra, którą umieszcza się na medalu i baretce) – pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek, m.in. zachowania odpowiedniej przerwy czasowej pomiędzy kolejnymi misjami.
Żołnierze, którzy biorą udział w tzw. pilotach (kilkudniowych pobytach w rejonie misji), mogą zostać odznaczeni medalem NATO pod warunkiem, że łącznie spędzą na misji co najmniej 60 dni w ciągu 2 lat.
Co ciekawe, medal NATO wręczany jest również zasłużonym zwierzętom. Odznaczenie ISAF za misję w Iraku otrzymały m.in. psy, które wspomagały służbę jednostek saperskich.
Medal NATO to wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane zasłużonym za służbę dla Sojuszu Północnoatlantyckiego i zarezerwowane dla nielicznych. Każdy, kto docenia symbol odznaczenia, może jednak stworzyć swój własny medal, by upamiętnić lub uhonorować ważne dla siebie wydarzenie lub szczególnie zasłużoną osobę. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!