E-sport: historia, zasady, turnieje i medale w sporcie elektronicznym
E-sport wzbudza mieszane emocje, jednak nie można mu odmówić jednego – dynamicznie rosnącej popularności. Ostatnie lata to prawdziwy boom sportów elektronicznych. We wszystkich zakątkach świata organizowane są kolejne turnieje przyciągające zarówno zawodowych graczy, jak i amatorów. Fani rozgrywek z chęcią zapełniają stadiony i hale sportowe, a także zasiadają przed ekranami telewizorów czy laptopów, by z zapartym tchem śledzić przebieg konkursu. Jak wygląda historia e-sportu? Gdzie obywają się zawody? Na jakie nagrody i medale mogą liczyć uczestnicy? Sprawdźmy!
Czym jest e-sport?
Sport elektroniczny (w skrócie określany jako e-sport lub z języka angielskiego esports) to forma rozgrywek, której uczestniczy mierzą się ze sobą w grach komputerowych. Pomimo tego, że tzw. LAN party, czyli zorganizowane, wieloosobowe gry, były popularne już kilka dekad temu, zawody e-sportowe zyskały szerokie zainteresowanie stosunkowo niedawno – wraz z pojawieniem się możliwości streamowania ich na żywo w internecie.
Kluczową rolę we wzroście popularności sportu elektronicznego odegrały serwisy YouTube i Switch, za pośrednictwem których widzowie z całego świata mogą śledzić rozgrywki. Stopniowo pojawiali się pierwsi zawodowi gracze, komentatorzy i wsparcie ze strony twórców gier, którzy dostosowywali swoje produkty do wymagań turniejowych.
Według raportu New York Times w 2019 roku aż 454 miliony widzów miało regularnie śledzić rozgrywki e-sportu w internecie. A liczba ta nadal rośnie…
Czy gra komputerowa to sport?
Nietrudno domyślić się, że określenie sport elektroniczny nie podoba się każdemu. Przeciwnicy zaliczania rozgrywek w grach komputerowych do dyscyplin sportowych podkreślają brak wysiłku fizycznego w tego typu aktywnościach oraz wysokie ryzyko uzależnienia graczy. Zwracają również uwagę na całkowitą zależność e-sportu od twórców gier. Firmy, które je produkują, posiadają całkowitą dowolność w ustalaniu (i modyfikowaniu) reguł rozgrywki. Co więcej, w momencie, w którym twórca zbankrutuje lub z innego powodu wycofa swój produkt z rynku, cała dyscyplina e-sportu może nagle przestać istnieć.
Niektórzy apelują o to, by e-sport uznać za sport umysłowy, podobny do brydża czy szachów. Spór pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami sportu elektronicznego na arenie międzynarodowej trwa jednak do dziś i póki co pozostaje nierozwiązany.
Jednym z pierwszych krajów, w których rozgrywki komputerowe zostały uznane za sport, są Chiny. W 2019 roku e-sport został tam oficjalnie uznany za zawód, a w ciągu 7 miesięcy aż 100 000 osób zostało zarejestrowanych jako zawodowi gracze. To w Chinach w 2007 roku zorganizowano również pierwsze zawody wielosportowe – Halowe Igrzyska Azjatyckie – w których e-sport pojawił się jako oficjalna dyscyplina.
Ciekawostka: trening w e-sporcie
Zawodnicy e-sportu trenują nie mniej niż tradycyjni sportowcy. Chociaż oczywiście nieco inaczej. Gracze zrzeszeni w profesjonalnych zespołach trenują co najmniej 50 godzin tygodniowo – w tym czasie doskonalą swoją strategię. Niektórzy łączą treningi przed komputerem z aktywnością fizyczną, zdrową dietą i spotkaniami z psychologami. Duża intensywność treningów sprawia, że gracze bardzo wcześnie rezygnują z zawodowstwa – większość z nich odchodzi na sportową emeryturę około 20 roku życia.
Zawody e-sportowe
Większość zawodowych graczy e-sportu należy do zorganizowanych drużyn, klanów i organizacji, które zapewniają im pełne wsparcie (pokrycie kosztów podróży, sprzętu), w tym wypłatę wynagrodzeń za pracę na pełen etat. Skąd czerpią na to środki? Od sponsorów, którymi najczęściej są giganci branży technologicznej. Zawodnicy mogą być zobowiązani do reklamowania ich na swoich stronach internetowych, w social mediach czy na strojach, które noszą podczas rozgrywek.
Do najważniejszych zawodów e-sportu zalicza się:
- Intel Extreme Masters – międzynarodowe turnieje organizowane są od 2007 roku. Finał rozgrywek od 2013 roku odbywa się w Katowicach.
- ESL One – rozgrywki międzynarodowe organizowane od 2014 roku.
- The International – mistrzostwa świata w grę Dota 2, organizowane co roku od 2011 roku.
- Liga Cybersport – polska liga, która od 2005 roku organizuje coroczne mistrzostwa Polski w e-sporcie.
Medale w e-sporcie
W 2019 roku podczas Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej – imprezy sportowej organizowanej pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – e-sport po raz pierwszy w historii pojawił się jako dyscyplina medalowa. Oznacza to, że zawodowi gracze otrzymali takie same medale i nagrody, jak tradycyjni sportowcy.
Czy to początek przełomu? Być może. Ci, którzy oczekują na medalistów olimpijskich w Counter-Strike: Global Offensive, StarCraft czy League of Legends, prawdopodobnie będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Aktualny prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jest zdecydowanie przeciwny uznaniu e-sportu za dyscyplinę olimpijską.
Jeżeli pragniesz jednak samodzielnie zorganizować zawody e-sportowe – bez względu czy będzie to wydarzenie na skalę osiedla, szkoły czy miejscowości – możesz wręczyć zawodnikom upragnione krążki. Medale dla uczestników zamówisz szybko i wygodnie, kontaktując się z nami.