Medal i odznaczenia dla triathlonistów – najciekawsze wyścigi triathlonowe świata
Odwaga, żelazna kondycja, ogromna ciekawość i chęć pokonywania własnych słabości – tym wyróżniają się zawodnicy, którzy zdobywają medale lub odznaczenia w najtrudniejszych i najpiękniejszych wyścigach triathlonowych na świecie. Zobacz, jak różnorodne mogą być to zawody i że dystans nie zawsze ma największe znaczenie.
Warto wiedzieć! Triathlon to dyscyplina sportowa, która łączy pływanie, jazdę na rowerze i bieganie. Kultowymi zawodami, są zawody Ironman, organizowane przez World Triathlon Corporation. Pełen dystans w tym wyścigu wynosi 3,86 km pływania, 180,2 km jazdy na rowerze i 42,195 km biegu (czyli pełny maraton). Na całym świecie organizowane są jednak zawody, w których uczestnicy mogą zmierzyć się z 1/8, 1/4 czy 1/2 dystansu, albo z pięcio- czy dziesięciokrotnością dystansu Ironmana. Nietrudno więc policzyć (choć niektórym z pewnością trudniej uwierzyć), że ultratriathloniści w czasie jednych zawodów płyną 38 km, jadą na rowerze 1800 km i biegną 420 km. Jednak oprócz kultowego Ironmana na całym świecie organizowanych jest mnóstwo innych, wspaniałych zawodów.
XTERRA, Tahiti
Tahiti to największa wyspa Polinezji Francuskiej, położonej na południowym Pacyfiku. Jest prawdziwym rajem. Błękitne, krystalicznie czyste wody, piaszczyste, rajskie plaże, majestatyczne, zielone szczyty gór, bujna roślinność, przepiękne doliny, wodospady i strumienie. W takich okolicznościach zawodnicy mają do pokonania 1,5 km pływania, 34 km jazdy na rowerze i 10 km biegu (wersja Exterra Full Distance Triathlon). Istnieje też opcja dla mniej zaawansowanych zawodników: Aremiti Fun Tri to wersja z dystansem 0,25 km pływania, 6 km roweru i 3 km biegu. Nie jest to więc najdłuższy wyścig na świecie, ale z pewnością można zaliczyć go do jednego z najpiękniejszych pod względem krajobrazów.
Zawodnicy, po przepłynięciu 1,5 km w ciepłych wodach zatoki Opunohu, wjeżdżają rowerem górskim na trasy poprowadzone w dziewiczej dżungli. Muszą pokonać 34-kilometrowy odcinek crossowy z przewyższeniami na poziomie 1000 m. Bieg w gorącej dżungli wymaga pokonania 340 m przewyższenia. Jest to więc nie lada wyzwanie, a do tego duża dawka adrenaliny. Medal sportowy otrzymany na mecie to ogromna duma i wzruszenie dla każdego uczestnika.
Patagonman, Chile
Aysén to jeden z najbardziej wysuniętych na południe regionów administracyjnych Ameryki Południowej. To właśnie tam odbywają się wyścigi Patagonman. Zapierające dech w piersiach widoki i jednocześnie trudne, surowe warunki sprawiają, że triathlon Patagonman jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej niesamowitych wyścigów na świecie.
Zawodnicy mają do pokonania dystans 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,2 km biegu. Przygodę i walkę ze słabościami zaczynają przy fiordzie Aysén, w okolicy Puerto Chacabuco. To właśnie tam, o świcie, muszą wyskoczyć z promu prosto do lodowatej wody. Kolejnym etapem jest jazda na ekstremalnych, wijących się drogach, tuż pod zaśnieżonymi szczytami Patagonii. Zawodnicy, jadąc na rowerze, a potem biegnąc, walczą z wiatrem, pokonują liczne zakręty i przewyższenia, a wszystko w otoczeniu dziewiczych lasów, rwących rzek i lodowatych wodospadów. Medal Patagonman to jedno z najcenniejszych odznaczeń sportowych, jakie można zdobyć podczas zawodów triathlonowych.
Himalayan Xtri, Nepal
Maraton na dachu świata? Prawie! Himalayan Xtri to wyścig, którego trasa wytyczona jest najwyżej nad poziomem morza spośród wszystkich triathlonów na świecie. Aby zdobyć odznaczenie w zawodach, uczestniczy muszą pokonać dystans 3,8 km w wodzie, 175 km na rowerze i 43 km biegu, a wszystko na wysokości około 4000 m n.p.m.
Zawodnicy zaczynają zmagania o świcie, od pływania w wodach malowniczo położonego jeziora Phewa. Po wyjściu z wody przesiadają się na rower i przemierzają piękne doliny oraz wzgórza. Na koniec czeka na nich widok na jeden z najwyższych szczytów świata – Annapurnę. Zostawiając rower, zaczynają bieg, pokonując leśne szlaki i kończąc zmagania wysoko w górach.
Zawodnicy Himalayan Xtri pokonują przewyższenie wynoszące w sumie 8900 m (5360 m na rowerze i 3540 m podczas biegu). Najwyższy punkt, jaki osiągają, położony jest na wysokości 4000 m n.p.m. Każda osoba biorąca udział w wyzwaniu, z jednej strony napawa się zapierającymi dech w piersiach widokami, z drugiej – pokonuje ogromny wysiłek fizyczny. Żelazna kondycja, determinacja i odporność na ból to cechy, które powinien mieć każdy zawodnik, chcący ukończyć wyścig.
Warto wiedzieć! Jeśli jesteś organizatorem triathlonu lub innych zawodów sportowych i potrzebujesz medali czy innych odznaczeń dla zawodników, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą.