Więcej niż dwie strony, czyli wszystkie oblicza medali i odznaczeń
Medale i odznaczenia
Z czym kojarzone są medale? Z igrzyskami olimpijskimi, wojskiem, państwowymi odznaczeniami – to najczęściej pojawiające się odpowiedzi. Oczywiście są one słuszne, jednak nie wyczerpują tematu! Medale pojawiają się w naprawdę wielu dziedzinach życia i pełnią rozmaite funkcje – od pamiątek, poprzez personalizowane upominki i nagrody, aż po gadżety marketingowe. Chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach medali, ich znaczeniu i wykorzystaniu? Zapraszamy do lektury!
Medale olimpijskie i medale sportowe – spełnienie marzeń sportowca
Medale, czyli drogocenne krążki zawieszane na szyjach zwycięzców, to nieodłączny element prawie każdego sportu. Jednymi z najlepiej rozpoznawalnych, a przy tym wzbudzających największe emocje, są oczywiście medale olimpijskie. Każdy konkurs, który odbywa się w ramach igrzysk, zakończony zostaje uroczystą ceremonią medalową. Trzech sportowców, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w danym konkursie, odznaczonych zostaje kolejno złotym, srebrnym i brązowym medalem.
Tradycja medalowa, wywodząca się z olimpiady, przeniknęła już właściwie wszystkie dziedziny sportu i rodzaje konkursów. Medale wręcza się na mistrzostwach krajowych, kontynentalnych i światowych, ale również na zawodach o nieco mniejszej randze – na poziomie województwa, miasta, czy chociażby szkoły.
Niezależnie od tego, gdzie sportowiec otrzymuje medal, moment ten zawsze związany jest z dumą i potężną dawką pozytywnych uczuć. Z tego względu gorąco namawiamy do podtrzymywania tradycji medalowej nawet w przypadku najmniejszych i najbardziej amatorskich zawodów. Metalowy krążek na szyi to ukoronowanie wszystkich wysiłków i najlepsza nagroda dla każdego sportowca.
Medale państwowe – dla wyjątkowo zasłużonych
Medale państwowe wręczane są osobom, które w wyjątkowy sposób przysłużyły się interesowi kraju. Najważniejsze polskie odznaczenia mogą otrzymywać zarówno cywile, jak i żołnierze. Co ważne, nie są one zarezerwowane jedynie dla Polaków – prawo umożliwia wręczanie medali państwowych także cudzoziemcom zasłużonym dla Rzeczpospolitej.
Zgodnie z Konstytucją, jedyną osobą uprawnioną do nadawania państwowych orderów i medali jest Prezydent RP. Szczegółowe warunki przyznawania najważniejszych polskich odznaczeń reguluje ustawa z 1992 roku.
Najważniejszym polskim odznaczeniem jest Order Orła Białego.
Medale wojskowe – dla zasłużonych w walce
Szczególną grupą odznaczeń państwowych są medale wojskowe. Aktualnie w Polsce funkcjonują następujące:
- Krzyż wojskowy – przyznawany za przeciwdziałanie aktom terroryzmu w kraju i poza jego granicami.
- Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami – przyznawany żołnierzom Wojsk Lądowych, w uznaniu za służbę na rzecz przeciwdziałania terroryzmu w kraju lub za granicą.
- Wojskowy Krzyż Zasługi – przyznawany żołnierzom Wojsk Lądowych, którzy wyróżnili się ponadprzeciętnymi zasługami, wykraczającymi poza ich obowiązki.
- Lotniczy Krzyż Zasługi z Mieczami – przyznawany żołnierzom Sił Powietrznych.
- Morski Krzyż Zasługi – przyznawany żołnierzom Marynarki Wojennej.
- Gwiazda Afganistanu, Czadu, Iraku, Konga, Morza Śródziemnego – odznaczenie dla wszystkich żołnierzy, którzy odbywali misję zagraniczną.
- Gwiazda Załóg Lotniczych – przyznawana żołnierzom Sił Powietrznych, uczestniczącym w zagranicznych kontyngentach wojskowych, w celu ochrony wschodnich granic NATO.
Medalem wojskowym, który wzbudza największe emocje, jest oczywiście słynny order Virtuti Militari. Odznaczenie to wręczane jest jedynie podczas działań wojennych (do 5 lat od zakończenia wojny), w związku z czym aktualnie nie może być wręczane. Podobnie sytuacja prezentuje się w przypadku Krzyża Walecznych oraz Krzyża Zasługi z Mieczami.
Medale pamiątkowe – dla wyjątkowych wspomnień
W przeciwieństwie do oznaczeń zarezerwowanych dla sportowców i patriotów, na medale pamiątkowe zasłużyć może każdy. Wystarczy chęć upamiętnienia konkretnego wydarzenia, osoby, szczególnego dnia.
Medale pamiątkowe to uniwersalny i niezawodny sposób na uchwycenie cennych wspomnień. Co możesz na nich umieścić? Co tylko chcesz! Oto garść inspiracji:
- Podziękowanie dla rodziców, które wręczysz w dniu swojego ślubu. Medal pamiątkowy dla rodziców to pamiątka, która pozostanie z nimi na zawsze, przywołując miłe wspomnienia i ciepłe uczucia.
- Medal z okazji rocznicy ślubu – wyznanie miłości, którego nie zniszczy upływający czas. Czy może być coś bardziej romantycznego?
- Medal dla pracownika – z okazji okrągłego jubileuszu pracy w firmie lub w związku z wybitnymi osiągnięciami.
- Medal z okazji ukończenia szkoły, zdania matury, obrony pracy dyplomowej.
- Medal dla uczestników zlotu absolwentów, zjazdu klubu.
- Medal dla jubilata – z okazji osiągnięcia pełnoletności lub okrągłych urodzin.
Powyżej wskazaliśmy jedynie kilka przykładów na wykorzystanie medali pamiątkowych lub okolicznościowych. Możliwości ich zastosowania jest nieskończenie wiele – jedynym ograniczeniem w tym wypadku jest wyobraźnia.
Medale okolicznościowe – dla firm
Przedsiębiorcy coraz częściej zauważają i wykorzystują potencjał, jaki tkwi w medalach. Jak? Oto najczęstsze sposoby użycia medali okolicznościowych w firmach i organizacjach:
- Pamiątka z okazji jubileuszu – medale często wręcza się uczestnikom uroczystości jubileuszowej. Taki gest podkreśla prestiż samego wydarzenia, a także firmy, która się na niego zdobyła.
- Medal okolicznościowy z okazji ważnego wydarzenia firmowego – spotkanie akcjonariuszy, przełomowy kontrakt czy wizyta partnerska to przykłady wydarzeń, które wymagają szczególnej oprawy. Klasyczne firmowe gadżety, takie jak długopisy, kubki czy akcesoria komputerowe, nie zawsze dorastają do rangi okazji. Warto sięgnąć wówczas po coś, co podkreśli doniosłą chwilę i zapadnie w pamięć – medal okazyjny z logo firmy.
- Medal dla klientów – medale mogą stanowić wyróżnienie nie tylko dla pracowników czy partnerów biznesowych, ale także dla klientów.
Współczesne medale pełnią wiele funkcji i nie są przeznaczone jedynie dla wybranych. Jak próbowaliśmy wykazać, możliwości ich wykorzystania jest bardzo wiele – od odznaczeń za wybitne osiągnięcia, przez oryginalne prezenty, aż po gadżety reklamowe i PR-owe. Jeżeli zainspirowaliśmy Cię do stworzenia własnego medalu, skontaktuj się z nami! Zobacz nasze przykładowe realizacje Medale